Teambuilding a sport

silhouette of people playing basketball during sunset

Praca w zespole lub też grupie to zadanie, które często przerasta nie tylko samych współpracowników, ale także ich przełożonych. Dzieje się tak wskutek tego, że nie jest przeprowadzona we właściwy sposób procedura, którą specjaliści określają, jako teambuilding.

Wielu przełożonych mylnie określa stopień współpracy swojego zespołu poprzez jego zintegrowanie, które jest mierzone ilością wyjazdów pracowniczych. Tymczasem integracja zespołu to w najlepszym razie tylko element tworzenia zespołu.

Świat zachodni już dawno odszedł od indywidualizmu przechodząc do kolektywizmu w pracy. Oznacza to, że nie liczą się poszczególne jednostki, ale całość. Innymi słowy, zgodnie ze starą maksymą, całość to więcej niż suma części. Widać to bardzo dobrze we współczesnym futballu.

Wyrównujący się poziom, czy też wyniki które jeszcze kilka lat temu byłyby nie do przewidzenia obecnie są czymś naturalnym. Dzieje się tak właśnie wskutek tego, że trenerzy również przeszli drogę od indywidualności do kolektywnej gry opartej na drużynowym, zespołowym działaniu. Porównanie do sportu jest jak najbardziej właściwe.


Sprawdź jak przeprowadzić team building online


Motywacja, orientacja na zwycięstwo i przede wszystkim zdolności do współpracy dla osiągania wspólnych sukcesów jest wspólna zarówno dla Bayernu Monachium, jak i zespołu spedycji w korporacji. Trzeba jednak pamiętać, że rola przełożonego w zespole pracowników nie jest taka sama jak trenera. Choć, jak twierdzą niektórzy teoretycy organizacji i zarządzania dobry kierownik, przy przełożony umie nie tyle rządzić ludźmi co właśnie skutecznie ich zmotywować i nauczyć tego, by robili sami to, czego on od nich oczekuje.

W celu osiągnięcia idealnego stanu zgrania zespołu potrzeba czegoś więcej niż dobrej atmosfery w pracy i pozytywnych relacji pomiędzy pracownikami. Jest to rzecz jasna bardzo ważne, jednak prawdziwym kluczem do stworzenia zespołu gotowego do walki o sukces to przede wszystkim teambuilding.

Można próbować organizować go samodzielnie, jednak o wiele lepszym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do profesjonalistów, którzy zajmują się tworzeniem scenariuszy pod konkretne grupy pracowników. Nie da się bowiem tworzyć drużyny na podstawie tych samych dla wszystkich reguł. Wszak inaczej pracują księgowi a inaczej windykatorzy terenowi. Tym samym trzeba pamiętać, że dobrze zgrany zespół to gwarancja sukcesów i satysfakcji z wykonywanej pracy.

strony
Author: Jeron